Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Serwo przetwornice Stober - Posidyn SDS 5000
Autor Wiadomość
mpisar


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 119
Skąd: FALOWNIKI.info
Wysłany: 2009-08-21, 08:00   Serwo przetwornice Stober - Posidyn SDS 5000

POSIDYN SDS5000 – PEŁNA KONTROLA SERWONAPĘDÓW NA ODLEGŁOŚĆ


• Kontrola ruchu napędu
Serwoprzetwornica POSIDYN SDS 5000 oferuje doskonałe możliwości kontroli momentu, prędkości oraz pozycji.
Zaprojektowana do spełnienia wymagających zadań w najnowszej technologii serwo.
Jako członek 5 generacji serwoprzetwornic częstotliwości firmy STÖBER może w pełni wykorzystać potencjał nowego oprogramowania PosiTool w wersji 5.4a
STÖBER oferując nową opcję – „zdalnego serwisu”, wprowadził w życie rozwiązanie, poprzednio będące głównie w sferze rozważań projektantów i automatyków.
Popyt na zdalną obsługę wciąż wzrasta ze względu na możliwość znacznej redukcji kosztów przy jej wykorzystaniu.
Niestety aspekty bezpieczeństwa są rzadko brane pod uwagę. Brak organizacyjnej i prawnej przejrzystości może skutkować zdarzeniami, które muszą być brane pod uwagę w razie sytuacji awaryjnej. Z tego względu określenie odpowiedzialności za ochronę jest fundamentalnym komponentem koncepcji zdalnej obsługi firmy STÖBER.Koncepcja zdalnej obsługi (serwisu) STÖBER
Koncepcja zdalnej obsługi STÖBER wymaga od użytkowników przyswojenia podstawowych reguł. Profesjonalna zdalna obsługa jest zapewniona dzięki możliwości komunikacji SDS5000 z osobą odpowiedzialną za dane zagadnienie bez jej bezpośredniej obecności..
Wszystkie operacje i procesy składające się na część obsługi lokalnej, mogą być monitorowane dzięki zdalnej obsłudze STÖBER.
Obsługa zdalna to każde pośrednie połączenie pomiędzy komputerem PC (za pomocą POSITool i oprogramowania do parametryzacji) i falownikiem POSIDYN SDS5000 lub siecią zintegrowanej magistrali wewnętrznej (IGB). Połączenie można nawiązać poprzez Internet lub sieć lokalną.Odpowiedzialność w zakresie zintegrowanego systemu kontroli
Odpowiedzialny pracownik operatora lub producenta maszyny aktywuje zdalne lokalne żądanie serwisowe. Jest to realizowane bezpośrednio przez falownik POSIDYN SDS5000 lub programowalny sterownik PLC.
Również może skontaktować się z pomocą techniczną.
To zapewnia obecność osoby odpowiedzialnej bezpośrednio przy maszynie w celu sprawdzenia stanu faktycznego i bezpieczeństwa personelu.
Jeśli żądanie obsługi zdalnej jest realizowane przez Internet, administratorzy systemu nie muszą wyodrębniać specjalnych portów. W systemie operatora nie ma przez to luki bezpieczeństwa.
Technicy obsługi logują się przez Internet na odpowiednim serwofalowniku za pomocą programu POSITool.
Zintegrowana magistrala wewnętrzna dla lepszych osiągów, wygody i bezpieczeństwa
Samokonfigurowalna zintegrowana wewnętrzna magistrala (IGB) jest standardowym rozwiązaniem w przetwornicach POSIDYN SDS 5000.Technologia IGB oferuje szeroki wachlarz opcji komunikacji i funkcjonalnych koncepcji pomiędzy serwoprzetwornicami i interfejsami do sterowania w czasie rzeczywistym.
Każda przetwornica POSIDYN SDS 5000 pracująca w sieci IGB cyklicznie wysyła oraz odbiera dane oraz w tym samym czasie ma dostęp do innych danych w sieci. Magistrala polowa ( np. PROFIBUS, CAN, EtherCAT) to idealny sposób na komunikację przetwornicy z systemem kontroli wyższego rzędu.Dwa złącza RJ45 (X3) są umiejscowione na panelu czołowym co umożliwia różnorodne zastosowanie:
• magistrala IGB: komunikacja pomiędzy serwoprzetwornicami
• bezpośrednie połączenie komputera PC z serwoprzetwornicą
• zdalny dostęp i kontrola poprzez Internet
Łatwa obsługa dzięki magistrali IGB
Funkcje magistrali IGB udostępniane są poprzez program POSITool i parametryzowane z wykorzystaniem asystenta konfiguracji.
Pozycja osi Master w układzie synchronizacji lub elektronicznej krzywki może być przesyłana poprzez magistralę IGB.
Przetwornice POSIDYN SDS 5000 mogą wysyłać i odbierać do 6 różnych parametrów (maks. 26 bajtów danych ) przez IGB. Parametry te mogą pochodzić od różnych modeli przetwornic rodziny SDS 5000.Magistrala IGB
Konfiguracja w sieci IGB kilku przetwornic SDS 5000 wymaga jedynie połączenia kablowego z gniazdem na płycie czołowej przetwornicy. Gdy przetwornice są włączone, konfiguracja sieci przebiega automatycznie.
Dodatkowe przetwornice uzyskują dostęp do sieci na zasadzie „plug-in” a więc w trybie natychmiastowym.
IGB umożliwia pracę jednocześnie do 32 osi serwo. Każda z przetwornic może być dostępna dla celów diagnostycznych poprzez sieć.WIELE RODZAJÓW ZASTOSOWAŃ DZIĘKI PRZEŁĄCZANIU OSI POPRZEZ POSISWITCH
• Różnorodność użycia poprzez naprzemienną kontrolę różnych serwonapędów
Serwonapędy często „wchodzą w akcję” w zsynchronizowanych odstępach czasu. Typowym przykładem są operacje obsługi i regulacji formatu. Operacja wielosilnikowa z tylko jedną przetwornicą POSIDYN SDS5000 jest zalecana dla takich aplikacji.
• Przełącznik osi
Moduł zewnętrzny POSISwitch AX5001 powstał w celu połączenia cyfrowo kontrolowanych serwosilników. Uruchomienie następuje poprzez kable enkodera, bez dalszych operacji (w przygotowaniu).
• Software
Software POSITool może zarządzać aż czterema osobnymi pozycjami lub regulowanymi prędkościami osi i kontrolować je osobno. Płynna transmisja pomiędzy osiami jest gwarantowana przez software.
• Operacja sekwencyjna bez ograniczania funkcjonalnego
Jeśli cztery napędy są użyte jako nieskończone osie z enkoderami absolutnymi, dokładne pozycjonowanie jest pozbawione błędów zaokrąglenia nawet jeśli motoreduktory mają różne stosunki przełożeń (nawet niecałkowite).


KONTROLA HAMULCA
• Zintegrowane uruchomienie hamulca silnika i adaptera silnika ServoStop
Technologia kontroli hamulca serwonapędów SMS jest w pełni zintegrowana w zakładce zarządzania hamulcem oprogramowania POSITool wersji 5.4a.
Zarządzanie hamulcem oferuje następujące nowe funkcje dla obydwu systemów hamulcowych:
• cykliczny test hamulca
• docieranie hamulca.
Zgodność wstępnie ustawionych indywidualnych parametrów jest sprawdzana przez oprogramowanie. Jeśli test hamulca zostanie pominięty, odpowiednie osie zostają wyłączone.
Hamulec silnika jest kontrolowany na takie zdarzenia jak: otwarcie go, zwarcia i przegrzanie. Motoadapter ServoStop monitoruje zużycie hamulca za pomocą czujników.
Opcja: Moduł hamulca BRS5000
Z opcjonalnym modułem hamulca BRS5000, serwoprzetwornica POSIDYN SDS5000 może kontrolować jeden lub dwa systemy hamulca 24 V.
• Serwonapędy SMS z ServoStop i hamulcem silnika
Serwonapędy SMS mogą być wyposażone w motoadapter ServoStop.
Adapter silnika ServoStop chroni przed skokową pracą hamulca. Działa on automatycznie w przerwach mocowych lub przy awaryjnym zatrzymaniu napędu.
Adapter silnika ServoStop jest kompatybilny ze wszystkimi serwonapędami SMS.
OPROGRAMOWANIE POSITOOL WERSJA 5.4b
Wersja 5.4b składa się z programu POSITool i oprogramowania parametryzującego, obszernej biblioteki aplikacji standardowych i oprogramowania dla falowników serii 5000.
POSITool oferuje następujące funkcje:
• konfiguracja aplikacji,
• parametryzacja napędu,
• programowanie napędu,
• uruchomienie aplikacji,
• funkcja optymizacji sterowania hamulcem,
• diagnostyka.
Wraz z rozwojem POSITool została stworzona pełna zintegrowana trójwarstwowa architektura. Jej największymi zaletami są: przejrzystość, optymalność bezpieczeństwa operacyjnego, sprawność generacji programu i poprawność rozruchu. Cała parametryzacja jest wspierana poprzez asystenta programowego.
Biblioteka aplikacji i asystent parametryzacji
Biblioteka aplikacji z dopasowanymi, podstawowymi projektami aplikacji oferuje moduły dla:
• szybkiej wartości zadanej;
• kontrolera technologii;
• komfortowej wartości zadanej
• - Zadawanie wartości prędkości lub momentu obrotowego (do wyboru)
• - 3 analogowe wartości zadane
• - Motopotencjometr
• - Regulator PID wartości zadanej
• - Wartości zadawane z możliwością skalowania jej jako całkowitej lub procentowej wartości;
• pozycjonowania blokowego;
• pozycjonowania komendowego ze specjalną funkcją POSILatch. Pomiar pozycji jest wtedy możliwy poprzez sygnały zewnętrzne (np. pomiary liniowe)
• synchronicznego pozycjonowania komendowego,
• elektronicznej krzywki.
• Dla przeciętnych użytkowników
Użytkownicy mają aktywne wsparcie przy programowaniu standardowych aplikacji, ponieważ moduły programu są zawsze dostosowane do projektu. Funkcja asystenta zapewnia efektywność przebiegu parametryzacji.
• Dla ekspertów
Wyszkoleni i doświadczeni użytkownicy mogą używać nakładki graficznej na edytor (z kontrolą ruchu w architekturze PLCopen) dla konfiguracji aplikacji klienta.
• Idealna aplikacja
Dzięki serwisowi firmy STÖBER użytkownik ma dostęp do indywidualnych udoskonaleń programu, który jest zabezpieczony przed nieuprawnionym użytkowaniem.
POPRAWNE URUCHOMIENIE
• Rozruch serwosilników typu ED i EK firmy STÖBER
System jest uruchamiany za pomocą komputera oraz aplikacji POSITool z oprogramowaniem parametryzującym. Uruchomienie nie wymaga szczególnej wiedzy z zakresu programowania. Regulacja odbywa się interaktywnie. Serwoprzetwornica POSIDYN SDS5000 jest dostarczana z aplikacją „szybkiej wartości zadanej”.
• Uruchomienie całej aplikacji
Może być wykonane zarówno przez komputer PC jak i poprzez panel operatorski. Do transferu danych odpowiedni jest również Paramoduł. Dalsze poprawki parametrów oraz inne dodatki mogą być wykonane bezpośrednio. Podstawowa wiedza o programowaniu falownika jest tutaj niezbędna.
• Cyfrowe dostrajanie napędu
Software POSIScope redukuje liczbę prób potrzebnych do optymizacji napędu, do minimum. Próba i błąd są zastępowane pełną diagnostyką. Procedura jest obserwowana w czasie rzeczywistym, zapisywana, analizowana i natychmiastowo obrazowana przez oscylograf na monitorze komputera. Precyzyjne regulowanie w ten sposób daje efekt w postaci idealnie dostrojonych napędów STÖBER. W wysoko wyspecjalizowanych aplikacjach do obsługi systemu może być zastosowany POSIScope.
• Wymiana falownika bez specjalistycznej wiedzy
Wszystkie parametry aplikacji dotyczące napędu są przechowywane zarówno w Paramodule jak i w jednostce pamięci.
Jeśli trzeba wymienić serwoprzetwornicę POSIDYN SDS5000, należy przełożyć dotychczasowy Paramoduł do innego falownika i zrestartować go.
ZAWSZE PRAKTYCZNY
• Funkcjonalny modułowy projekt obudowy
Panel operatorski jest identyczny dla każdej grupy wielkości. Obudowa z blachy stalowej jest częścią strategii EMC przyjętej przez firmę STOEBER. Zabezpiecza ona przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Zwiększa to odporność jednostki RFI i redukuje emisję zakłóceń. Przód falownika jest jedyną częścią wykonaną z plastiku.
• Układ podłączenia
Przyłącza silnika, łącze obwodu pośredniego i rezystor hamowania są umiejscowione na spodzie obudowy.
Zasilanie główne oraz 24V jest doprowadzone do falownika od górnej strony za pomocą wtyczek wciskowych.
• Instalacja
Serwoprzetwornica POSIDYN SDS5000 jest odpowiednia do instalacji w szafach sterowniczych (głębokość 300mm).
• Rdzeń procesora mocy
Procesor 32-bit RISC
Regulator prądu 62.5 μs
Regulator pozycji i prędkości 250 μs
• Procesor komunikacyjny
Dla funkcjonalności ruchowej IGB
• Tryby kontrolne
Serwosilniki synchroniczne
Silniki asynchroniczne (V/f, bezczujnikowe VC, VC)
• Interfejs enkodera
Enkoder absolutny, cyfrowy (EnDat 2.2, SSI)
Enkoder Inkrementalny (TTL, HTL)
Opcjonalnie: Resolwer

• Gniazda karty opcjonalnej
Komunikacja poprzez I/O• Opcjonalne moduły magistrali
CANopen DS.-301 (CAN5000)
PROFIBUS DP-V1 (DP5000)
EtherCAT (ECS5000)
• Opcjonalne moduły przyłączy I/O
REA 5001
SEA 5001
XEA 5001
• Niezawodność operacyjna
Stopień mocy dla prądu przyspieszeniowego 250%
• Termistorowa ochrona silnika
Monitorowanie układu dla czujnika PTC
• Zintegrowany czoper hamulca
Wzorowe monitorowanie ciepła zewnętrznego rezystora w krótkich obiegach i chwilowych przeciążeniach.
• Stopień pośredni
Dla wymiany energii pomiędzy kilkoma przetwornicami.
• Jednostka operatorska
8 kluczy, zmiany parametrów, praca ręczna (przejrzysty tekstowy wyświetlacz i wskaźniki LED).
• Paramoduł
Moduł wtykowy w razie zaniku zasilania przechowuje wszystkie dane aplikacji. Transfer danych bez dodatkowej pomocy.
• Kontrola elektroniki zasilającej
Zasilacz z przyłączem dodatkowego zasilania +24V lub przez DC link (sekcja kontrolna pozostaje w pełni funkcjonalna, nawet jeśli napięcie zostaje odłączone).
• Łatwość instalacji
Wszystkie złącza wykonano jako wtyczki z zaciskami sprężynowymi.
Przyłącza mocy i silnika są oddzielone.
Bliźniacze przyłącza stopnia pośredniego, równoległe złącze.
Płyta EMC dla montażu osłony kabla silnika.
Software POSITool
Wybór aplikacji (z asystentem)
Parametryzacja (z asystentem)
Zarządzanie kilkoma serwoprzetwornicami w jednej instalacji. Optymalizacja napędów przy wykorzystaniu POSIScope, funkcją oscyloskopu dla sygnałów wewnętrznych (wizualizacja ruchu), monitoringiem operacyjnym danych i diagnostyką.
• Aktualizacja firmware’u w biegu.
Jeśli oprogramowanie sprzętowe zostanie zaktualizowane, nowa wersja może zostać nadpisana w czasie pracy systemu. Aktualizacja może zostać wykonana natychmiast lub automatycznie podczas następnego startu pracy urządzenia.
• Akcesoria POSISwitch AX5001
Dla kontroli sekwencyjnej serwosilników firmy STÖBER typu ED i EK z enkoderami absolutnymi (w przygotowaniu).
• Rezystory hamowania montowane z tyłu
Rezystory hamowania do instalacji z tyłu jednostki.
• Rezystor hamowania
Seria VHPR
Klasa ochronności IP54, UL
Moc do 400 W
• Blokada rozruchu ASP 5001
Zapewnia ochronę napędów przeciwko niechcianym rozruchom (w przygotowaniu certyfikacja TUV – EN954-1, kategoria 3).
• Zgodność CE
Wszystkie serwoprzetwornice POSIDYN SDS5000 są zgodne z Dyrektywami EMC oraz Dyrektywą Niskiego Napięcia EN 50178.
Standardowe właściwości obejmują rzeczywisty zakres pomiarów, wśród nich integralny filtr EMC i wysokiej jakości odseparowane obudowy stalowej przetwornicy. Poziomy i warunki spełniają warunki IEC 1131.
Wszystkie serwoprzetwornice POSIDYN mają znak zgodności CE.
• Zgodność UL
Falowniki są umieszczone na liście UL i cUL (kanadyjska UL) i spełniają wymogi standardów UL 508C oraz UL 840.
KOMPLETNY SPRZĘT
• Zoptymalizowana technologia systemowa.
• POSIDYN SDS5000 i serwonapędy SMS.
Zakres produktów SMS obejmuje przekładnie planetarne ServoFit oraz przekładnie precycyzyjne SMS, które są zamontowane bezpośrednio na serwosilnikach STÖBER typu ED i EK, tworząc kompletne serwonapędy SMS.
Przy wyższych wymaganiach bezpieczeństwa dla serwonapędów SMS, hamulec motoadaptera ServoStop może być wykorzystany jako dodatkowy system hamowania.
Nowe serwonapędy SMS (kątowe przekładnie planetarne) typu KS są kolejną serią napędów firmy STÖBER. Przekładnie te zostały stworzone ze względu na wysokie zapotrzebowanie rynkowe na dużą wytrzymałość dla dużych prędkości.
Cyfrowy interfejs enkodera
• Nowy format EnDat 2.2
• Szybkość transmisji danych 4 MHz
• Do 100 m długości kabla
Wyświetlacz i klawiatura są zintegrowane, dlatego możliwa jest szybka diagnostyka, monitorowanie stanu, bezpośredni dostęp do parametrów oraz impulsowanie (funkcje jazdy ręcznej).


Forum nowościami wspiera przedstawiciel firmy dystrybutora:
Stoeber Polska Sp. z o.o. ul. Graniczna 21a 54-516 Wrocław
Bartłomiej Kuczyński na forum
" STOEBER "
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime