Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
By-pass synchroniczny falownika Vacon NX
Autor Wiadomość
IGBT

Pomógł: 11 razy
Dołączył: 29 Kwi 2009
Posty: 184
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-07-23, 14:32   By-pass synchroniczny falownika Vacon NX

Ostatnio uruchamiałem ciekawą aplikację.
Spora sprężarka powietrza pracująca z silnikiem 500kW/690V w układzie przełączenia synchronicznego z falownika na sieć.
Falownik Vacon NX wyposażony w kartę z wejściami od przekładników napięciowych, które były wpięte na wejście zasilające falownika.
Silnik w początkowej fazie pracy jest sterowany od zera z falownika - standardowa regulacja. Po wydaniu komendy synchronizacji falownik znając przesunięcia fazowe napięć na zasilaniu rozpędza automatycznie silnik do 50Hz z zachowaniem tego samego kąta przesunięcia faz wyjściowych do wejściowych.
Synchronizacja z siecią trwa kilka sekund.
Po zsynchronizowaniu automatycznie lub po wydaniu komendy przełączenia synchronicznego odpada stycznik pomiędzy silnikiem i falownikiem a załącza się stycznik pomiędzy siecią a silnikiem. Dalej silnik pracuje już z sieci. Aplikacja umożliwia wysterowanie do 8 silników w sekwencji startu z falownika i załączenia na sieć. Silniki również mogą być przełączone synchronicznie z sici na falownik i płynnie sprowadzone do 0Hz.
Proces sterowania, dokładność synchronizacji, moment przełączenia można obserwować i rejestrować w komputerze PC programem NCDrive.
W zależności od nastaw można uzyskać bardzo krótkie czasy przełączenia falownik-sieć (kilkadziesiąt ms) oraz bardzo małe wahnięcia prądu silnika przy przełączeniu (kilkanaście %). Aplikacji przemiennika posiada parametry zarówno czasowe dla przełączenia, którymi możemy korygować wpływ stałej czasowej styczników jak i specjalizowane parametry dopasowujące przesunięcia, histerezy i amplitudy wyjścia falownika.
Aby w trakcie przełączenia obroty nie spadły (np. przy dużym obciążeniu silnika) przemiennik przełączenia może dokonać rozpędzając silnik nie do 50 a np. do 51Hz lub innej częstotliwości. Dzięki szybkiemu przełączeniu i dobremu dopasowaniu przesunięć fazowych tętnienie prąd przełączenia jest małe a co za tym idzie tętnienia momentu na silniku-sprzęgle-sprężarce są nie groźne dla mechaniki całego napędu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group