|
Falowniki Forum Instrukcje Porady
|
Falownik Schneider Electric Altivar 12 |
Autor |
Wiadomość |
mpisar
Pomógł: 6 razy Dołączył: 25 Sty 2009 Posty: 119 Skąd: FALOWNIKI.info
|
Wysłany: 2009-04-27, 18:25 Falownik Schneider Electric Altivar 12
|
|
|
Mały, intuicyjny, niezawodny falownik Schneider Electric Altivar 12
Altivar 12 jest następcą modelu Altivar 11, który dzięki wieloletniej wiedzy eksperckiej Schneider Electric zdobył uznanie wśród użytkowników maszyn. Model ATV12 przewyższa swojego poprzednika na wielu płaszczyznach technologii – zaawansowane sterowanie, otwartość komunikacyjna, jakość i niezawodność. Dzięki ulepszonej i udoskonalonej elektronice myśl o serwisie napędu możemy odłożyć na kolejne 10 lat!.
Przemiennik częstotliwości Altivar 12 został zaprojektowany do kontroli 3-fazowych silników asynchronicznych o mocy 0.18kW do 4 kW (dla 3x230V) a w przedziale jednofazowego napięcia sterowania 240 VAC do 2,2 kW. Cztery filary określające technologię ATV12 – intuicyjność, niezawodność, wysoka jakość oraz małe rozmiary były wyznacznikiem dla nowego napędu Schneider Electric, który kreuje nowe trendy dla aplikacji segmentu średniozaawansowanych aplikacji maszyn. Patrząc pod kątem innowacyjności nowy ATV12 kryje w sobie wiele ciekawych rozwiązań począwszy od otwartości komunikacyjnej, dynamice pracy, funkcji bezpieczeństwa po dbałość o środowisko zewnętrzne (RoHS, WEEE). Nowinki, jakie zostały wprowadzone na „pokład” Altivar 12, to przede wszystkim Modbus RTU z sygnalizacją stanu pracy, który daje nieograniczone możliwości komunikacyjne do monitorowania chociażby systemów BMS spotykanych w aplikacjach HVAC, bezczujnikowy system sterowania strumieniem wektora pola, charakterystyka U/f w standardzie ( z charakterystyką Kn2 charakterystyczną dla sterowania pomp i wentylatorów), zwiększona przeciążalność momentem do 170% przez 60 sekund oraz możliwość programowania do 10 napędów za pomocą Multi-Loader’a bez fizycznego zasilania przemiennika. Wymienione nowinki to tylko część możliwości, jakie posiada w sobie ATV12.
Patrząc pod kątem zakłóceń, jakie wnosi sieć, ATV12 został wyposażony w standardzie w filtr EMC zgodny z kategorią C1 kompatybilności elektromagnetycznej, dzięki któremu funkcjonalność oraz zmniejszenie kosztów instalacji zdecydowanie działa na korzyść użytkownika dając ekonomiczną podstawę spełnienia wymagań na znak CE. Standardowe ekranowane przewody w zupełności wystarczą. Wbudowany wewnętrzny zasilacz 24V DC pozwala na podłączenie zewnętrznych urządzeń typu czujnik optyczny lub wejście logiczne. Liczba wejść/wyjść analogowych i cyfrowych została zwiększona o jedno wyjście analogowe z czasem odpowiedzi poniżej 20ms. Maksymalna częstotliwość wyjściowa pracy została podniesiona w stosunku do ATV11 i jest równa 400 Hz.
Instalacja napędu ATV12 również nie utrudnia uruchomienia i startu silnika - znakomicie pomyślana struktura oznakowania zacisków jak również oddzielenie sekcji sterowania od sekcji zacisków mocy nie powoduje pomyłki podczas okablowania. Interfejs użytkownika HMI jest prosty i czytelny. Struktura menu ATV12 opracowana została na podstawie schematu strukturalnego z przejrzystym opisem parametrów sterowania i stanu ATV12. Użytkownik na podstawie 4 segmentowego wyświetlacza oraz pokrętła nawigacyjnego może w prosty sposób dokonywać zmian ustawień pracy jak również kontrolować sposób sterowania (diody LED).
Altivar 12 dba również o środowisko, w którym pracuje – dzięki innowacyjnej technologii sterowania (2 – punktowa krzywa C=KN2) algorytm oszczędności energii pozwala na redukcję kosztów do 30% zużytej energii. Przekłada się to na ogromną korzyść, gdyż dzięki takim właściwościom użytkownik może liczyć w krótkim czasie na zwrot kosztów zakupu przemiennika. Patrząc na gabaryty ATV12 jest mniejszy od poprzednika o 8% co pozwala na montaż ATV12 w małych szafach sterowniczych bez zbędnych odstępów i wentylacji obwodów mocy. Również cicha praca w małych układach automatyki jest zaletą ATV12 – przemiennik pracuje bez wentylatora do mocy 0.75kW w 100% swojej mocy bez zmiany parametrów pracy (wersja z radiatorem i do montażu na płycie bazowej).
Najważniejszymi parametrami Altivar 12 są:
- Bezczujnikowe sterowanie wektorem pola
- Charakterystyka U/f, kwadratowa o profilu Kn² do sterowania pomp i wentylatorów
- Algorytm oszczędności energii
- Regulator PID
- Częstotliwość wyjściowa 0.5 …400 Hz
- Przeciążenie momentem do 170% przez 60s
- Szybki start bez wstępnych ustawień
- Intuicyjna nawigacja i sterowanie
- Modbus „na pokładzie”
- Oprogramowanie narzędziowe SoMove
- Cicha praca bez wentylatora do 0.75kW
- Filtr EMC w standardzie
- Praca w trudnych warunkach środowiskowych
- Ponad 150 funkcji aplikacyjnych
- Lokalne sterowanie Start/Stop
Funkcjonalność aplikacyjna przemiennika ATV12 również zasługuje na najwyższą ocenę. Oprócz standardowych realizowanych zadań takich jak transport poziomy materiałów, drzwi automatyczne, bariery ochronne oraz maszyny specjalne (wirówki, miksery) bez problemu radzi sobie z małymi układami pomp (cyrkulacyjnych, sekwencyjnych) i wentylatorów (nawiew powietrza).
ATV12 występuje w wykonaniu IP20 stopnia ochrony na przedniej części napędu, natomiast górna część jest chroniona stopniem IP40, co uniemożliwia dostanie się zbędnych elementów zanieczyszczenia lub smaru do wewnątrz układu mocy. Autotuning parametrów na bieżąco znacznie skraca proces rozruchu i ułatwia pracę użytkownika, dzięki autoadaptacji i dostrajaniu silnika do przemiennika ATV12 oraz definiowania dla optymalizacji pętli sterowania.
Automatyczny restart po zaniku zasilania oraz przy niedociążeniu i przeciążeniu ATV12 sprawia, iż funkcja zabezpieczająca czuwa nad poprawną pracą urządzenia.
Komunikacja ATV12 została oparta na znanym oprogramowaniu narzędziowym PowerSuite® 3 obsługującym wszystkie napędy i serwonapędy Schneider Electric. Interakcja z PS3 jest prosta i przejrzysta dzięki oknom dialogowym oraz zakładkom konfiguracyjnym i adaptacyjnym np. funkcja inspekcji w postaci oscyloskopu, autotuning, wyświetlanie parametrów komunikacyjnych czy zapis końcowej wersji konfiguracji.
Przemiennik Altivar 12 został zaprojektowany, aby speł¬niać wiele norm oraz dopuszczeń międzynarodowych: IEC/EN61800-5-1, IEC/EN61800-3, IEC/EN 60529, UL, CSA, C-Tick, NOM 117, GOST, dyrektywa maszynowa – 73/23/EEC oraz 93/68/EEC, dyrektywa EMC¬-89/336/EEC.
Dokumentacja techniczna falownika do pobrania
Forum nasze nowościami wspiera przedstawiciel firmy :
SCHNEIDER ELECTRIC POLAND ul.Iłżecka 24, 02-135 Warszawa
Anna Szymczyk na forum " schneider "
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
|
Dodaj temat do Ulubionych Wersja do druku
|
| |
|