Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mpisar
2011-04-04, 11:08
Filtry / dławiki - Prośba o pomoc
Autor Wiadomość
Hani 

Wiek: 36
Dołączył: 04 Kwi 2011
Posty: 2
Skąd: Tychy
Wysłany: 2011-04-04, 09:23   Filtry / dławiki - Prośba o pomoc

Witam, jestem tu nowy i raczej zielony :P Mam prośbę. Pisze prace magisterską na temat wpływu paramerów wyjściowych falowników PWM i lini zasilającej na silniki indukcyjne. W pracy mam przeprowadzić symulacje w programie PSpice. Posiadam zaprojektowany falownik oraz silnik. Mam to zrobić dla zwykłego przewodu oraz ekranowanego (chodzi o przewod pomiedzy falownikiem a silnikiem), ale również dla wpiętych pomiedzy to filtrów / dławików :
-du/dt
-sinusoidalnego
-silnikowego
Niestety nie potrafie znaleść żadnego schematu jak wyżej wymienione dławiki mają wyglądać :(. Co do przewodu zasilającego to domyślam się ze zwykły to będzie jakiś układ RLC a ekranowany RL. Jeśli ktoś wie jak to ma wyglądać lub posiada jakieś materiały to BARDZO prosze o pomoc :)
Pozdrawiam
 
 
bonanza


Pomógł: 60 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 436
Skąd: Poland
Wysłany: 2011-04-04, 18:21   

Dławik sieciowy ma za zadanie ograniczyć udary prądowe i zneutralizować pojemnościowy charakter obwodu wejściowego falownika (ładowanie kondensatora - prąd wyprzedza napięcie). Zwykle jest to dławik na 3-kolumnowym rdzeniu z blach. Dławik du/dt ogranicza pasmo częstotliwości wyjściowych (filtr dolnoprzepustowy LC), aby zmniejszyć zakłócenia elektromagnetyczne w przewodach wyjściowych (do silnika). Przewód ekranowany na wyjściu wprowadza pojemność żyła-ekran, który niekorzystnie obciąża falownik, ale takie są obecnie wymogi EMC.
Czyli - filtry są dla otoczenia, samemu falownikowi i silnikowi raczej przeszkadzają (oprócz obcięcia wysokich składowych destrukcyjnych dla izolacji silnika oraz powodujących upływy).
 
 
IGBT

Pomógł: 11 razy
Dołączył: 29 Kwi 2009
Posty: 184
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-13, 11:50   

Filtry silnikowe silnikowi pomagają, szczególnie gdy silnik jest stary. ma nieizolowane łożyska. Falownikowi faktycznie raczej przeszkadzają.
Czasami wymóg ich stosowania jest zawarty w instrukcji silnika np. w pompach zatapialnych lub przy napięciu zasilania 690V.
Dławik silnikowy to szeregowa indukcyjność w każdej fazie. W filtrze du/dt dodatkowo dochodzą małe pojemności. Filtr sinus to dławik z dużymi pojemnościami podłączonymi w trójkąt po stronie silnika. Jeżeli trzeba mogę dosłać przykładowe realne wartości L i C takiego filtra. Poniżej kilka ciekawych oscylogramów prądu i napięcia bez i z filtrem. Widać mocno ograniczoną stromość po filtrze du/dt w stosunku do stromości wyjścia PWM falownika.

Prąd i napięcie za falownikiem.jpg
Plik ściągnięto 23497 raz(y) 102,25 KB

PWM po filtrze dudt.jpg
Plik ściągnięto 186 raz(y) 115,78 KB

dudt bez filtra i z filtrem dudt.jpg
Plik ściągnięto 194 raz(y) 59,89 KB

 
 
Hani 

Wiek: 36
Dołączył: 04 Kwi 2011
Posty: 2
Skąd: Tychy
Wysłany: 2011-04-17, 20:27   

"Jeżeli trzeba mogę dosłać przykładowe realne wartości L i C takiego filtra." Jeśli jest taka możliwość to bardzo prosze :)
 
 
INFORMACJA
Gość
Wiek: 54
Wysłany: 1970-01-01, 01:00   

Aby zobaczyć resztę postów, musisz się zalogować
Ten temat zawiera: 5 postów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime