Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
falownik do sterowania samochodem elektrycznym indykcyjnym
Autor Wiadomość
stdni 

Wiek: 40
Dołączył: 01 Lip 2009
Posty: 2
Skąd: warszawa
Wysłany: 2009-07-01, 14:30   falownik do sterowania samochodem elektrycznym indykcyjnym

mam pytanie czy są dostępne na rynku falowniki do sterowania silnikami indukcyjnymi w zastosowaniach motoryzacyjnych

wygląda to mniej więcej tak, przerobiony samochód osobowy, zamiast silnika spalinowego wstawić silnik indukcyjny asynchroniczny o mocy około 20kW zasilany z akumulatorów o pojemności 15kWh i napięciu około 400V, aby uzyskać napięcie 220, amplitudę 310, a trzeba pamiętać że w raz z wyczerpywaniem akumulatorów napięcie spadnie nawet o 15% i do tego właśnie jest potrzebny falownik aby tym sterować

jeśli już mowa o silnikach to aż się prosi podniesienie napięcia aby poprawić jego parametry, pozostawiając temat chłodzenia na inne forum, co do pojemności akumulatorów jak kogoś to interesuje to 15 kWh daje możliwość przejechania ponad 100 km ( stwierdzenie na podstawie doświadczeń innych internautów)

samochód będzie posiadał standardową skrzynie biegów, wynika to z mocy silnika, prędkości obrotowych i potrzeby jeżdżenia zarówno wolno na parkingu jak i szybko po drodze

a pytanie brzmi jak dobrać do tego falownik i jakie parametry będzie posiadał

na pytanie dlaczego tak a nie na skróty zastosować silnik prądu stałego odpowiem za pomocą dwóch linków :

http://www.samochodyelekt.../Tesla_Roadster

http://www.eksel.user.icp...elektryczne.php

i dopisze że parametry Tesla Roadster raczej nie są wymagane :)
 
 
IGBT

Pomógł: 11 razy
Dołączył: 29 Kwi 2009
Posty: 184
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-07-03, 10:54   

Te 400V DC to chyba za dużo. Nawet jak odejmiemy 15% to daje 340VDC a to ok 250VAC.
Zrealizowałem taką aplikację do napędu wózków samojezdnych. Moc trochę mniejsza ale działa już od ok 5lat bez problemu.
Wg mnie napięcie DC powinno wynosić do ok. 340V.
Ja zastosowałem standardowy falownik 3x230VAC, wyłączyłem zabezpieczenie kontroli faz wejściowych i podłączyłem się akumulatorami do szyny DC. Przy mocy 20kW dodatkowo trzeba by przerobić układ ładowania DC.
Można zastosować również falowniki DC->AC (bez prostownika i dławika). Ale taką konstrukcję mamy od 540VDC.
 
 
napedy 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 53
Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 123
Skąd: Zwoleń
Wysłany: 2009-07-03, 11:25   

stdni napisał/a:
mam pytanie czy są dostępne na rynku falowniki do sterowania silnikami indukcyjnymi w zastosowaniach motoryzacyjnych

Typowych na pewno nie znajdziesz dla motoryzacji.
Należy skorzystać z przemysłowych rozwiązań.
Są falowniki które mają podwójne zasilanie 3x400V AC lub niezależne wejście DC.
stdni napisał/a:
przerobiony samochód osobowy, zamiast silnika spalinowego wstawić silnik indukcyjny

Ty to hobbystycznie chcesz zrealizować ?
Przecież koszty tego będą przewyższały nowego auta.
 
 
 
stdni 

Wiek: 40
Dołączył: 01 Lip 2009
Posty: 2
Skąd: warszawa
Wysłany: 2009-07-08, 08:21   falownik do sterowania samochodem elektrycznym indykcyjnym

zastanawiałem się czy to da radę, ale się już zorientowałem że nie ma to sensu, za duże kosztu w porównaniu z korzyściami, jeżeli już to silniki prądu stałego, z nimi można próbować
 
 
INFORMACJA
Gość
Wiek: 54
Wysłany: 1970-01-01, 01:00   

Aby zobaczyć resztę postów, musisz się zalogować
Ten temat zawiera: 5 postów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga