Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Falownik skalarny
Autor Wiadomość
mpisar


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 119
Skąd: FALOWNIKI.info
Wysłany: 2009-02-25, 09:07   Falownik skalarny

Falownik skalarny - określenie typu falownika .
Temat w którym wyjaśnimy użytkownikom czym jest sterowanie skalarne.
 
 
AdamSki


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 41
Wysłany: 2009-02-25, 22:37   

Jest to falownik w którym napięcie wyjściowe jest proporcjonalne do częstotliwości (liniowe U/f) - to rozwiązanie spełnia swe zadanie w 80% zastosowań.

W falownkach skalarnych można tez ustaić (jeśli jest taka opcja) napięcie wyjściowe jest proporcjonalne do kwadratu częstotliwości (U/f2) - zastosowanie głównie w aplikacjach wentylatorowo-pompowych.

W pracy falownika w trybie skalarnym z obciążonym silnikiem przy niskich częstotliwościach (ca. 5Hz) może nastąpić utykanie silnika.

By temu zapobiec pomóc tu może podniesienie napięcia minimalnego, kompensacja poślizgu bądź częstotliwość próbkowania.

A tak na marginiesie, wiele osób poszukuje falownika wektorowego a i tak korzysta z trybu skalarnego. To tak jak jeździć np. Mercedesem G-klasa, czy Land Roverem Defander po ulicach miasta....
 
 
bonanza


Pomógł: 60 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 436
Skąd: Poland
Wysłany: 2009-03-06, 18:03   

Falownik skalarny (lub tryb skalarny) musimy zastosować, gdy do falownika podłączamy więcej niż jeden silnik równocześnie. Typowym przykładem jest zasilanie całego ciągu transporterów taśmowych z jednego falownika celem regulacji prędkości. Tryb skalarny powoduje, że falownik pracuje ze stałą częstotliwością nie kontrolując zachowania silników. Praca w trybie wektorowym wymagałaby kontroli prądu wyjściowego, który jest wypadkową (sumą wektorową) prądów poszczególnych silników. Taki sygnał zwrotny byłby dla falownika nieczytelny i mylący. :roll:

Jeśli nie wiadomo, co się dzieje przy sterowaniu wektorowym, a szczególnie z enkoderem, to warto przejść do trybu prostszego układowo - wektor bez enkodera albo skalarny. Miałem przypadek, że falownik w aplikacji z enkoderem wyłączał się. Zgodnie z poradą uzyskaną na infolinii producenta przeszliśmy na wektor bez enkodera i tak, jak przewidywał doradca, problem zniknął. Przyczyną było uszkodzone sprzęgiełko enkodera amortyzujące drgania. :shock:

Miałem też przypadek z silnikiem no-name, bez tabliczki, według sprzedawcy miał to być 0,75kW. Chodziło o sterowanie stałomomentowe (podawanie surowca ze stałym naciskiem, a obroty miały się dopasowywać do chwilowego odbioru). A więc wektor. Wpisałem w program moc 0,75kW i włączyłem autotuning. Jednak przy próbie pracy silnik zachowywał się bardzo dziwnie - raz ciągnął z pełną mocą, to znów utykał z momentem 5% znamionowego mimo podkręcania potencjometru. Zauważyłem, że w normalnych warunkach pracy prąd pobierany jest podejrzanie mały. Powtórzyłem autotuning wpisując moc 0,4kW i tym razem silnik zaczął robić to, czego od niego oczekiwałem. 8-)

Zwrócę jeszcze uwagę na drobną różnicę - przy sterowaniu skalarnym zadajemy częstotliwość i jest ona stała, obroty silnika są mniejsze o poślizg. W wektorze wartością zadaną są obroty i to je falownik stabilizuje. Natomiast gdy podglądamy częstotliwość, to zmienia się ona - waha się +/-0,3Hz. Nie należy się tym denerwować. :-D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group