Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaką maksymalną częśtotliwością można zasilać silnik?
Autor Wiadomość
forest

Dołączył: 05 Lut 2009
Posty: 6
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2009-03-05, 23:53   Jaką maksymalną częśtotliwością można zasilać silnik?

Zastanawiam się jaką maksymalną częśtotliwością można zasilać silnik trój-fazowy o mocy 0,37Kw 1400 obrotów ?
Bawiłem się kiedyś i doszedłem do 80 Hz a dalej nie podwyższałem ponieważ myślałem że mógłby mi się spalić ?
 
 
AdamSki


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 41
Wysłany: 2009-03-06, 00:14   

W sumie można kręcić silnikiem na tyle na ile "fabryka falownika" pozwala czyli tyli na ile pozwala falownik.
Można to śmiało spróbować zrobić na silnku pracującym bez żadnego obciążenia z tym, że zwrost częstotliwości wyjściowej należy zmieniać powili - np długa rampa startu.
Przy pewniej wiekości częstotliwości silnik zacznie utykać lub nawet sią zatrzyma - niestety w przyrodzie nic z niczego sie nie bierze a praw fizyki nie oszukasz...

Jeśli takie doświadczenie wyprubujesz w przyapadku z silnikime pracującym pod obciążeniem, którego znam. cz. wynosi 50Hz to mozna bez straty momentu obrotowego kręcić do ok. 65Hz - potem tak jak pokazuje charakterystyka naturalna silnika asynchroniczego, jego moment leci na łeb na szyję... i silnik utknie...

No chyba, że sam silnik jest wyprodukowany np. na cz. znam. 100 Hz.

Innym rozwiązaniem w napędach może być tzw. technika 87Hz - tzn. silnik 3-fazowy asynchroniczny (a sciślej zaciski silnika) łżczymy w trójkąt i tu stosujemy falownk 3 fazowy (400V).
Całą charakterystykę silnika przesuwamy o √3 co nam daje że prędkość obrotowa (znam.)silnika będzie w tym przypadku wynosić ok. 2400 obr/min.
Przy takim rozwiązaniu stosujemy falownik o mocy o jeden stopień więcej niż ma silnik.
Niektórzy producenci silników zezwalają, że tak powiem, fabrycznie na takie rozwiązanie co jest napisane na tabliczce znam silnika.
W sumie można to robić prawie z każdym silnikiem AC pamiętając jednocześnie o trwałości łożysk zastoswanych w silniku. Ale to juz inna bajka....
 
 
zaq79 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 15
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2009-03-06, 16:49   

Witam

W centralach wentylacyjnych aby osiągnąc zadany wydatek producent (VTS) pozwala "rozpędzić" silnik z wentylatorem na osi do czestotliwości ok 90 Hz.
Doświadczalnie sam zakręciłem silnikiem na 105 Hz :mrgreen: ale na krótką chwilę - falownik faktycznei był przewymiarowany i prąd przekroczył wartości znamionowe wiec dałem sobie spokój.
Silnik był siemensa a falownik danfoss VLT28xx
 
 
*paweł* 
Automatyka-Sklep.eu

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Lut 2009
Posty: 39
Skąd: Kolbuszowa
Wysłany: 2009-03-07, 10:51   

Przeważnie ograniczenie silnika występuje ze względów mechanicznych(Oczywiście nie można wszystkich wrzucać do jednego worka) . Sam robiłem doświadczenie mając dwa silniki identyczne z tym, że jeden miał 2800rpm a drugi 1400rpm. Po rozebraniu okazało się, że różnią się tylko uzwojeniami. Nawet łożyska miały te same. Więc podłączyłem ten 1400 do falownika i spokojnie śmigał przy 120Hz(poza prądem,minimalnie większy).
 
 
INFORMACJA
Gość
Wiek: 54
Wysłany: 1970-01-01, 01:00   

Aby zobaczyć resztę postów, musisz się zalogować
Ten temat zawiera: 8 postów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group