Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobór falownika do wentylatora promieniowego
Autor Wiadomość
MEW

Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 12
Wysłany: 2009-02-24, 18:51   Dobór falownika do wentylatora promieniowego

Witam!
Znowu ja:
Zwracam się z prośbą o wycenę oraz dobór falownika do wentylatora promieniowego.
Dane:
wentylatora wywiewnego w wykonaniu nie iskrzącym typ WWOoax-63 o wydajnośći
Lw = 19.100 m3/h i spężu dyspozycyjnym Pd 1600 Pa,z silnikiem elektrycznym typ
SG 160-4 o mocy Ns=15 kW i obrotach ns=1160 obr /min,na napięcie U=400V produkcji
firmy OWENT z OLKUSZA.
Pozdrawiam
 
 
bonanza


Pomógł: 60 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 436
Skąd: Poland
Wysłany: 2009-02-24, 23:04   

Najistotniejszym parametrem jest tu podana moc 15kW - zwykle taki silnik bierze nieco poniżej 30A. Praca wentylatora to ciężki (długotrwały) rozruch, lecz małe wymagania na moment i falownik seryjny 15kW nie powinien mieć żadnych problemów. Obojętnie jakiego producenta. Ceny w cennikach lub pytać, zawsze można jeszcze trochę negocjować. Te obroty 1100+ to chyba na prądzie 60Hz? Czy silnik ma "atest" na przeciwwybuchowość dla takiej częstotliwości zasilania? Dawno nie widziałem papieru od silnika p/wyb., ale należałoby się upewnić, czy zasilanie falownikiem nie naruszy warunków stosowania. Falownik bardzo precyzyjnie ogranicza prąd, ale pewnie w papierze stoi, że ma być wyłącznik termiczny na odpowiednią wartość prądu. Wymagania przeciwwybuchowe nie będą dotyczyć falownika, gdyż powinien się znaleźć poza strefą.
Chociaż - w typie silnika nie widzę Ex, więc to chyba samo śmigło ma być nieiskrzące, a silnik zwykły, bo raczej nie znajdzie się cały w kanale wentylacyjnym (pewnie jakaś lakiernia). Nadal myślę o tych 1160 obr/min - czy producent dopuszcza pracę wentylatora z takimi obrotami?
 
 
AdamSki


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 41
Wysłany: 2009-02-25, 09:21   

Witam.
Jesli chodzi o dobór falowniki do silnika takiego wentylatora to z tym w sumie nie ma problemów - na rynku jest do koloru do wyboru. Tylko proszę sprwadź pierw - dodając do mojego poprzednika - prąd znamionowy silnika czy przypadkiem nie ma tu jakiegoś haczyka.
W przypadku gdy chodziło by o ATEX (Ex - są trzy kategorie) to wentylator może być ustawiony w strefie wybuchowej zaś falownik sam zainstalowny poza strefą. A i tak potem ew. wszystko sie powinno centyfikować pod tytm wzgledem. No chyba, ze producent wentylatora coś już rekomenduje i ma już taki zestaw ma już certyfikowany.
 
 
MEW

Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 12
Wysłany: 2009-02-28, 14:41   

Dzięki za odpowiedzi trochę mi uświadomiliście muszę pewne sprawy sprawdzic między innymi ten ATEX- te strefy, mam obgadanego projektanta chodzi o ustaleniu strefy wygląda, że to nie jest proste a odpowiedzialność ogromna!
Jak wzrośnie moja wiedza to ponownie się odezwę!
 
 
INFORMACJA
Gość
Wiek: 54
Wysłany: 1970-01-01, 01:00   

Aby zobaczyć resztę postów, musisz się zalogować
Ten temat zawiera: 7 postów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group